Nízkotatranská stíhačka

V sobotu 20.6.2013 o šiestej hodine ráno bola v Telgárte odštartovaná jedna z najväčších bežeckých výziev na Slovensku – Nízkotatranská stíhačka.

Nízkotatranská stíhačka (NTS) sú preteky dvojčlenných družstiev v kategórii ultra-trail s 99 km dlhou trasou vedúcou z horehronskej obce Telgárt cez Kráľovu hoľu, Čertovicu, Chopok na Donovaly, hlavným hrebeňom Nízkych Tatier.  Celkové prevýšenie 5475 m. Pravidlá sú mimoriadne kruté, v Telgárte odštartuje 50 dvojíc avšak iba najrýchlejších 25 dvojíc pokračuje po Čertovici do druhej polovici pretekov. Tieto pravidlá bránia akémukoľvek taktizovaniu, od začiatku je potrebné bežať naplno, čo s určitosťou znamená obrovské trápenie v druhej 50 kilometrovej časti. Tohto, v poradí štvrtého ročníka sa zúčastnila aj naša dvojica bežcov Róbert Barcík a Martin Krajčovič. Je potrebné povedať, že mladíci nastúpili na štart s rešpektom, nakoľko ich doteraz najdlhšia trať odbehnutá v pretekoch mala 21 km. Naša dvojica od začiatku držala krok s najlepšími, čo však malo za následok nedostatočné občerstvenie na kontrolných stanovištiach a zničené Martinove chodidlá. Na Čertovicu prišli na sedemnástom mieste v čase 6 hod. 40 min., ktoré zabezpečovalo postup do druhej časti. Počas prestávky na Čertovici si Martin nechal ošetriť otlaky na chodidlách (foto) a napriek bolestiam družstvo pokračovalo ďalej. V tejto fáze sa už nedalo hovoriť o behu, bol to skôr „pochod padlých“. Po viac ako 12 hodinách od štartu sa dostali na Kamennú chatu pod Chopkom, odkiaľ po občerstvení pokračovali ďalej smerom na Donovaly. Túto fázu chalani nazvali „prechádzka lordov“, pretože ich postupová rýchlosť klesla  na 2 km za hodinu. Koniec ich snaženia bol zaznamenaný na útulni Ďurková,  večer o 22 hodine, po prejdených 70 km. Víťazná dvojica Ivan Mudroň – Patrik Hrotek prebehla trať v čase 13 hod. 37 min. a prekonala vlaňajší rekord o 64 minút!

Ak sa chalani preberú z kómy JJJ možno sa dočkáme aj autentického komentára. Zatiaľ pripájame výsledky a niekoľko fotografií.

Výsledky: Výsledky NTS 2013

1563165451_n

DSCN1175

DSCN1192DSCN1197DSCN1190DSCN11871194036522_n